عینک ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟

عینک ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

به وجود آمدن آسیب‌های چشمی دلایل مختلفی دارد و به وسیله ذرات خارجی و سوختگی ناشی از بخار مواد شیمیایی، قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید و بیماری‌های مسری به وجود می‌آید. اگر از عینک‌های ایمنی استفاده کنید می‌توانید از این آسیب‌ها به دور باشید. در هنگام انجام کارهای روزمره و فعالیت‌هایی که در بیرون انجام می‌شود همیشه امکان دارد که تابش اشعه و پرتاب ذرات و مایعات به اطراف باشد و باعث به وجود آمدن مشکل برای چشم شوند. این ذرات ممکن است مایع، جامد باشند که در هنگام انجام کار  صورت و چشم را هدف قرار بگیرند و این خوب نیست. برای مثال در هنگام کارهای ساده روزانه مانند گرفتن آب لیمو ممکن است قطراتی از آن به صورت بخورد اما این دردسر ایجاد نمی‌کند ولی وقتی که میخ را با چکش به دیوار می‌زنید یا می‌خواهید اسید را از ظرفی به ظرف دیگر بریزید یا وقتی که جوشکاری می‌کنید ذره کوچک یا نوری به چشم اصابت کند حتماً داستان فرق خواهد کرد. پس هنگامی که مشغول کاری می‌شوید حتماً از سلامت و امنیت صورت و چشم خود مطمئن شوید و کار را اصولی انجام دهید. هنگام کار کردن اصلی‌ترین وظیفه یک عینک ایمنی این است که چشم شما را از آسیب به دور نگه دارد. عینک‌های طبی دید کاربر را اصلاح می‌کنند اما وظیفه یک عینک ایمنی این است که چشم را در برابر تهدیدات خارجی ایمن نگه دارد.

عوامل آسیب‌زای چشم

حالا می‌خواهیم تهدیداتی که آسیب جدی را به چشم یا حتی از دست دادن بینایی به وجود می‌آورند در مطلب عثمانی اپتیک بازگو کنیم.

عوامل آسیب‌زای چشم

این تهدیدات به چهار دسته تقسیم می‌شوند

1.نور شدید عملیات جوشکاری 2. قطرات اسید و ذرات ریز مایع 3. گازهای شیمیایی غیر سمی 4. ذرات ریز جامد مانند براده‌های تراشکاری

کاربرد عینک‌های ایمنی و انواع آنها

برای اینکه این تهدیدات را دفع شوند راهکاری پیدا شده است و برای این منظور عینکی را طراحی کرده‌اند ما در ادامه انواع عینک‌های ایمنی را بر حسب کاربرد معرفی می‌کنیم و برای اینکه ذهن شما روشن‌تر شود برای هر کدام مثالی را ذکر می‌کنیم پس تا آخر این مطلب عثمانی اپتیک با ما باشید.

عینک جوشکاری محافظ نور شدید جوشکاری

نگاه مستقیم به نور ناشی از جوشکاری یکی از راحت‌ترین کارهایی است که قرنیه چشم را از بین می‌برد البته نور خورشید هم به آسانی به قرنیه چشم آسیب می‌رساند. ولی برای رفع این مشکل و حفظ سلامت بینایی در هنگام جوشکاری باید از عینک مخصوص جوشکاری استفاده شود.پرتوهای ناشی از قوس الکتریکی به آسانی به اعصاب بینایی ما آسیب‌های جدی را وارد می‌کند وقتی که از عینک ایمنی استفاده شود از شدت این پرتوها کاسته می‌شود وآنها به سطح شدت نور عادی تغییر می‌یابند.عینک جوشکاری تیره هستند و معمولاً میزان تیرگی آنها با هم متفاوت است. تیرگی این عینک‌ها از عدد 5 تا 14 متغیر است و میزان تیرگی لنز عینک جوشکاری را shade می‌گویند. بعضی از جوشکاران از ماسک جوشکاری استفاده می‌کنند که تیرگی شیشه ماسک‌ها هم با یکدیگر متفاوت است.

عینک‌های محافظ در برابر ذرات مایع

ذرات مایع می‌تواند بسیار خطرناک باشند و جزو اسید و مواد شیمیایی هستند. معمولاً این ذرات در آزمایشگاها قابل استفاده است.چون در آزمایشگاه مواد شیمیایی و اسیدی مختلفی را به کار می‌برند و امکان دارد در حین جابجایی بین ظروف قطراتی به چشم کاربر برخورد کنند پس استفاده از عینک ایمنی آزمایشگاهی بسیار مهم باشد. این محصول لنز شفافی دارد. به شکل‌های اسپرت و گربه‌ای طراحی شده‌اند و محافظ توری ندارند. عینک‌های سنگ زنی و آزمایشگاهی بسیار شبیه هم هستند اما تفاوت‌هایی هم با هم دارند. یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین عینک‌های آزمایشگاهی مدل یووی ۴۰۰ می‌باشد که معمولاً در مدارس از آن استفاده می‌کنند.

عینک ایمنی محافظ در برابر گازهای شیمیایی غیر سمی

گاز فرار است به راحتی از کنار فریم عینک ایمنی عبور می‌کند و به چشم کاربر می‌رسد می‌تواند آسیب‌هایی را به چشم برساند. بسیاری از گازهای شیمیایی باعث درد و سوزش شدید در چشم می‌شود مشکلات زیادی را در هنگام کار کردن می‌تواند به وجود آورد. برای این مشکل هم راه حلی پیدا کرده‌اند و آن هم عینک‌های ایمنی با نام گاگل استفاده می‌کنند که مانند عینک‌های دیگر دسته ندارند و با یک کش در پشت سر و روی چشم کاربر قرار می‌گیرد. این نوع عینک‌ها همه نواحی دور چشم را پوشش می‌دهد و هیچ منافذی برای عبور گاز باقی نمی‌گذارد. از نظر شکل هم مانند عینک‌های اسکی طراحی شده‌اند و لنز آنها مانند عینک آزمایشگاهی سفید است. البته در رنگ‌های تیره هم برای کار جوشکاری وجود دارند ولی خیلی پر مصرف و پرطرفدار نیستند. البته هنگام سر و کار داشتن با گازهای شیمیایی سمی مانند گاز طلا و سیانور باید از ماسک شیمیایی استفاده شود چون تمام صورت را می‌گیرد و امنیت بیشتری برای چشم کاربرد دارد و نمی‌گذارد که دچار مشکلات تنفسی شود.ما در این مطلب در مورد برای عینک ایمنی چیست و کاربرد آن صحبت کردیم اگر می خواهید از دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون عینک‌ فلزی بهتر است یا کائوچو؟ دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ ما مراجعه کنید.

عینک ایمنی محافظ در برابر گازهای شیمیایی غیر سمی

عینک محافظ در برابر ذرات جامد

این نمونه را با یک مثال آغاز می‌کنیم برای مثال وقتی که می‌خواهید میخی را به یک الوار بزنید یا کار نجاری را انجام دهید ممکن است تکه‌های کوچکی بشکند و به چشم شما برسد. یا اگر مشغول میخ زدن بر روی سقف هستید ممکن است خرده‌های گچ روی چشم شما بریزند. منظور از ذرات جامع قطعات کوچک و ریز است اجسام بزرگتر مانند یک توپ یا یا یک چوب بلند رانمی‌گوییم، بلکه ذرات ریز جامد را می‌گوییم که برای این دسته نیز نوع عینک ایمنی طراحی شده است. عینکی که لنز آن روشن است مانند عینک طبی ولی شماره طبی را ندارد و چشم و نواحی اطراف را به خوبی پوشش می‌دهد. این را بدانید عینک طبی را فقط برای دید بهتر استفاده می‌کنند و کاربر آن را برای اصلاح دید می‌زند اما در عینک ایمنی برای جلوگیری از برخورد ذرات ریز به چشم باید همه اطراف آن پوشش داده شود. این نوع عینک ایمنی را عینک سنگ زنی می‌گویند. و در صنایع بسیار پرکاربردند، اسم و اصطلاح سنگ زنی برای این عینک‌ها را از عملیات سنگ زنی در کارگاه‌ها گرفته‌اند که براده‌های زیادی را به اطراف پخش می‌کند. نوع کلاسیک و معروف آن عینک سنگ زنی بغل توری است که در نواحی چشم یک قطعه منحنی شکل توری بسته شده است، این تور را برای این کار استفاده می‌کنند که مانع دید کاربر نشود اما ذرات هم از آن عبور نکنند.

البته این عینک‌ها از ناحیه بالا و پایین به خوبی به چشم می‌چسبند، در طرح فریم محافظ توری وجود دارد و از مقابل نیز لنز عینک. در این عینک‌ها احتمال اینکه مایعات از قسمت توری عبور کنند است برای همین برای حفاظت از چشم در برابر مایعات خطرناک است و برای این کار ایمن نمی‌باشد.ما در اینجا به شناسایی عینک‌های ایمنی پرداختیم مطابق کار و شغل خود می‌توانید عینک ایمنی مخصوص آن را انتخاب کنید تا چشم از آسیب به دور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید