تفاوت عینک پلاریزه و UV

تفاوت عینک پلاریزه و UV

فهرست مطالب

به احتمال زیاد شما نیز درباره‌ی ضررهای اشعه uv خورشید شنیده‌اید و می‌دانید که این اشعه می‌تواند به چشم‌های شما آسیب‌های جبران‌ناپذیر و جدی  وارد کند. از آنجایی که چشم‌ها از مهم‌ترین اعضای بدن هر انسانی هستند پس باید از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کرد . یکی از مهمترین موضوعاتی که در زمان خرید عینک آفتابی مطرح می‌شود، بحث پلاریزه بودن آن است. در اینجا می‌خواهیم با شما در مورد معنی پلاریزه بودن و معایب و مزیت های آن صحبت کنیم و به تفاوت‌های بین پلاریزه و UV اشاره کنیم.

آیا به عینک UV یا عینک پلاریزه نیازی داریم؟

هنگامی که صحبت از محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش می شود، هرگز کوتاه نیاید. عینک آفتابی پلاریزه از چشم ها در برابر نورهای شدید محافظت می کند و همچنین وضوح و درک عمق را نیز افزایش می دهد. اگر عینک آفتابی می‌خرید، مطمئن شوید که توضیحات محصول گواهی می‌دهد که عدسی‌های محافظ 400 UVA یا UVB هستند. اگر مطابق با استانداردهای بین المللی مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش نیست، برای شما مناسب نیست. لنزهای پلاریزه واقعا برای هر موقعیت مکانی ضروری نیستند، اما اگر می خواهید حداکثر محافظت را از چشم ها داشته باشید، ایده خوبی است که عینک آفتابی را انتخاب کنید.

عینک uv چیست؟

منظور از uv عینک همان پوشانندگی عینک در برابر نور خورشید (ماوراء بنفش) است. تمامی عینک ها برای جلوگیری از آسیب به چشم در مقابل اشعه خورشید یا ماوراء بنفش باید از uv استفاده کنند. یکی از کاربردها و مزایای اصلی و مهم استفاده از عینک uv محافظت از چشم ها در مقابل این اشعه است.

محافظت از چشم در مقابل این اشعه یک ضرورت است که باید همیشه مورد توجه باشد.

عینک uv چیست؟

ضرورت استفاده از عینک UV چیست؟

یکی از سوالات رایج افرادی که قصد خرید عینک آفتابی را دارند این است که عینک uv چیست و ضرورت استفاده از آن تا چه حد است؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید بدانید که اشعه‌های uv تنها زمانی که به صورت مستقیم به خورشید نگاه می‌کنید جذب چشم‌های شما نمی‌شوند و در واقع بازتاب این اشعه ها از برخی سطح‌ها مانند برف، آب، شیشه، ساختمان و غیره نیز می‌تواند به چشم‌های شما ورود پیدا کرده و باعث ایجاد آسیب‌های جدی به آنها شوند.

این اشعه می‌تواند از ابرها نیز عبور کند؛ به همین علت حتی در روزهای ابری چشم شما در معرض خطر اشعه uv است. حتی قرار گرفتن در برابر این اشعه‌ها  برای مدت زمان خیلی کوتاه نیز می‌تواند موجب آسیب‌های جدی زیر شود:

  • التهاب چشم
  • خارش چشم
  • آفتاب سوختگی چشم

پرتوهای مضر کدام هستند؟

معمولاً پرتوهای UV، دارای توانایی گوناگون هستند و به سه دستۀ UVA ،UVB، و UVC تقسیم می‌شوند؛ که دو پرتو اول به سطح زمین می‌رسند و پرتوی سوم کاملاً جذب لایه اُزُن می‌شود و هرگز به زمین نمی‌رسد.

عینک پلاریزه چیست؟

منظور از عینک های پلاریزه عینک هایی هستند که لنز این عینک ها مانند یک فیلم شیمیایی خاص پوشانده شده است و میزان شدت تابش نور خورشید را تا حد زیادی می تواند کاهش دهد و از چشمانتان در برابر آسیب دیدن‌های جدی جلوگیری می کند.

تفاوت عینک پلاریزه و UV

عینک های پلاریزه

نور خورشید اشعه های افقی داره که برای جلوگیری از ورود این اشعه ها به چشم از ویژگی پلاریزه استفاده می کنیم.

عینک های پلاریزه تقریبا 100% نور خورشید رو فیلتر میکنن.

این عینک ها دارای دو نوع عدسی متفاوت می‌باشند:

عدسی 0.75 میلی متر (کاربرد معمولی)

عدسی‌های 1.1 میلی متر (کاربرد در کارهای سنگین)

فواید استفاده از عینک پلاریزه

  • دید واضح تر به ویژه در نور شدید
  • افزایش کنتراست تصاویر
  • کاهش اعوجاج رنگ های محیط
  • کاهش تابش‌های خیره کننده و انعکاس نور
  • کاهش خستگی چشم

عینک پلاریزه به طور کلی برای فعالیت در فضاهای باز و حین ورزش های مختلف خیلی مناسب است اما به طور کلی استفاده از آن معایبی نیز به همراه خود دارد و برای محیط هایی با نور کم چندان مناسب و کارآمد نیست.

چه جایگزین‌هایی برای عینک‌های پلاریزه وجود دارند؟

اگر به هر دلیلی در استفاده از عینک‌های پلاریزه محدودیت دارید، گزینه‌های جایگزین عبارت‌اند از:

پوشش‌های ضد انعکاسی (آنتی-رِفلاکتیو): پوشش‌های ضد انعکاسی برای هم عینک‌های آفتابی و هم عینک‌های مطالعه موجودند.

عینک‌ آفتابی های آینه‌ای: این نوع عینک‌های آفتابی در کاهش حجم ورود نور به چشم‌ها بسیار موثرند .

لنزهای فتوکرومیک: لنزهای فتوکرومیک به‌طور خودکار در صورت مواجهه با تغییرات نور محیط اطراف تیره و روشن می‌شوند.

چه زمانی نباید از عینک های پلاریزه استفاده کنیم ؟

هنگام استفاده از دستگاه های خودپرداز (ATM)

هنگام کار و یا استفاده از تلفن همراه و ساعت های دیجیتال و هوشمند

هنگام نگاه کردن و دیدن تصاویر و فیلم در صفحه های LCD

مانیتور یا صفحه نمایش داشبورد ماشین

تفاوت عینک uv و پلاریزه

عینک‌های uv کاملا با عینک‌های پلاریزه فرق می کنند. هر کدام از این عینک ها کاربردهای متفاوت خود را دارند.

کاربرد عینک‌های پلاریزه این است که فقط جلوی شدت نورهای آزاردهنده‌ و اذیت کننده خورشید را می‌گیرند و اینکه این عینک‌ها چشم ما را در مقابل اشعه‌های ماوراء بنفش محافظت و حفظ نمی کنند.

نکته ی که بسیار مهم است این است که عینک آفتابی که دارای استاندارد uv400 است حتما پلاریزه نیست . همچنین عینک های پلاریزه بر رویشان حروف p یا polarized حک شده است. این عینک های پلاریزه بیشتر بعد از عمل های جراحی مانند لیزر، لیزیک و… استفاده می شود زیرا چشم در این زمان بسیار حساس و آسیب پذیر می شود .

در این مقاله درباره‌ی عینک‌های uv و عینک‌های پلاریزه صحبت کردیم و درباره‌ی ضرورت استفاده از این عینک ها نیز گفتیم. بنابراین توجه داشته باشید که هنگام خرید این محصول‌ها حتما تمام استانداردها را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. خرید از یک فروشگاه معتبر مانند فروشگاه عثمانی اپتیک نیز می‌تواند خیال شما را نسبت به این خرید راحت‌تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید